ارتباط با ما گالری تصاویر انتشارات مقالات اخبار صفحه اصلي
سخن روز
  • گزارش ویژه به مناسبت 18 آذر، 9 دسامبر روز جهانی مبارزه با فساد

  • در آستانه روز جهانی مبارزه با فساد (18 آذر، 9 دسامبر) ، «همایش ملّی ارتقای سلامت نظام اداری و مقابله با فساد» با حضور سران سه قوه و مسئولان ارشد کشوری، فعالان بخش خصوصی، نخبگان علمی و اصحاب رسانه در سالن اجلاس سران برگزار شد. در این نوشتار ویژه ، موضوع فساد اداری به صورت خاص مورد توجه و بررسی قرار می گیرد
  • لزوم اعتقاد قلبي مقامات ارشد نظام

  • در هر كشوري سند چشم انداز، بالاترين و مهمترين سند ملي تلقي مي شود و به همين علت معمولا كليه اسناد ملي به نحوي بايد بر اساس سند چشم انداز و به منظور دستيابي به فراز هاي آن تنظيم شوند.
آرشیو
رقبای منطقه چشم انداز 1404
1ترکیه
2افغانستان
3عربستان
yemenیمن
emirateامارات متحده عربی
آرشیو
خبر های خارجی
پایان نامه ها و گزارشات تحقيقاتي
آرشیو
تاريخ انتشار : 9 دی 1393 - 11:30
مقایسه ایران با کشورهای جهان از نظر تعداد زندانیان
معاون راهبردی قوه قضاییه ایران را یکی از ۱۰ کشور اول جهان از نظر تعداد زندانی معرفی کرد و گفت: پیشگیری از وقوع جرم در جامعه ما یک امر ضروری است. البته بر اساس گزارش سال 2014 ، نام ایران جزو ده کشور نخست در شاخص تعداد زندانیان به چشم نمی خورد . در این گزارش در خصوص وضعیت ایران از نظر شاخصهای جرم در سال 2014 مختصری توضیح داده می شود

همانند دیگر شاخصهای توسعه، باید وضعیت شاخصهای جرم و جنایت  نیز به صورت روتین مورد مطالعه و اندازه گیری قرار گرفته و راهکارهای مناسبی را برای کاهش آمار جرم و جنایت در کشور به انجام رساند. انجام این مهم در درجه نخست بر عهده قوه قضاییه و نیروی انتظامی به عنوان دو بازوی امنیتی و حراستی کشور و در قدمهای بعدی بر عهده سازمانهای تصمیم گیر، سیاست ساز و نهادهای فرهنگی و اجتماعی کشور است. در این نوشتار در باره وضعیت شاخصهای جرم و جنایت در کشور مختصرا توضیح داده می شود ولی قبل از آن بهتر است نگاهی بیندازیم به نظرات جناب  ذوالقدر معاون راهبردی قوه قضاییه در این خصوص

به گزارش آنا، محمدباقر ذوالقدر در گردهمایی ارتقای اثربخشی برنامه‌ریزی در پیشگیری از وقوع جرم اظهار کرد: پیشگیری از وقوع جرم اگر برای کشور ما یک امر ضروری باشد که هست برای قوه قضاییه یک امر واجب و اجتناب‌ناپذیر است.

وی تاکید کرد: این موضوع برای کشور ضروری است؛ زیرا وضعیت شیوع جرایم و بزه در جامعه وضع قابل قبولی ندارد؛ یعنی با توجه به آرمان‌ها و اهدافی که برای جامعه تعیین شده این میزان جرم و معضل شایسته جامعه دینی و انقلابی ما نیست. جامعه‌ای که قرار است سلامت و الگو برای همه باشد این میزان فتنه در جامعه قابل قبول نیست. ما شاخص‌هایی برای وضعیت سنجش جرم در جامعه داریم و آنها نشان می‌دهند که وضعیت، وضعیت مطلوبی نیست.

معاون راهبردی قوه قضاییه افزود: گزارش‌های ناجا یکی از شاخص‌های سنجش ماست و این گزارش‌ها حاکی از نابسامانی در کشور است. شاخص دیگر وضعیت پرونده‌ها در دستگاه قضایی است. با رشد تصاعدی در پرونده‌ها روبرو بوده‌ایم که این موضوع هشداردهنده است. شاخص دیگری که می‌توان به آن اشاره کرد گزارش‌هایی است که نهادهای نظارتی مانند سازمان بازرسی کل کشور ارائه می‌کنند که این گزارش‌ها نیز در شأن جامعه ما نیست و برخی از این گزارش‌ها همان پرونده‌های فساد است که نشان می‌دهد وضع جامعه ما مطلوب نیست.

وی تصریح کرد: شاخص دیگر آمار زندانیان است که اگر به آن مراجعه کنیم متوجه می‌شویم که این شاخص نیز در شان جامعه ما نیست. ما از نظر تعداد زندانیان جزو 10 کشور اول هستیم و همه اینها نشان می‌دهد پیشگیری از وقوع جرم در جامعه ما یک امر ضروری است.

ذوالقدر با بیان اینکه دو رویکرد برای مواجهه با جرم در جامعه وجود دارد، گفت: رویکرد اول برخورد کیفری و قهرآمیز است و رویکرد دیگر پیشگیری است که این رویکرد، رویکرد خوب و آرمان‌گرایانه‌ای است اما در جمع‌بندی که داشته‌ایم به این رسیدیم که برخورد کیفری در حد ضرورت و پیشگیری در حد امکان است.

معاون راهبردی قوه قضاییه گفت: نقش پیشگیری در این چارچوب نقش حائز اهمیت و مهمی است. پیشگیری برای قوه قضاییه یک امر واجب و الزامی است و به دو دلیل نمی‌توان به آن فکر نکرد. اول به دلیل الزام قانونی که در بند 5 اصل 156 قانون اساسی به صراحت بیان شده و چه بخواهیم و چه نخواهیم این تکلیف بر عهده قوه قضاییه است.

معاون راهبردی قوه قضاییه دلیل دوم را الزام درونی در قوه قضاییه دانست و افزود: قوه قضاییه اگر بر روی پیشگیری از وقوع جرم تمرکز نکند دچار ناکارآمدی می‌شود. همچنین اگر به آن توجه نکند در سایر ماموریت‌ها نیز ناتوان خواهد شد.( پایان خبر)

و اما باقی مطالب

نرخ زندانی Incarceration rate

یکی از رایجترین شاخصها برای اندازه گیری میزان جرم در کشور ، نرخ زندانی یا Incarceration rate است. این شاخص معمولا بر اساس گزارشات سالیانه هر کشور در باره آمار زندانیان خود تهیه می شود. این گزارش توسط مراجع مختلفی تهیه می شود و لذا آمار و ارقام مختلفی در این خصوص گزارش می شود. در اینجا به برخی از این آمارها اشاره می شود: ( بر روی عناوین کلیک فرمائید)

آمار زندانیان در سال 2002: بر اساس گزارش سایت nation master میزان زندانیان ایران در این سال 163 هزار نفر گزارش شد

آمار زندانیان در سال 1390: آمار زندانیان ایران در این گزارش 220 هزار نفر گزارش شده است،

- رتبه هشتم ایران در تعداد زندانیان در سال 2007:

در این گزارش آمار زندانیان ایرانی در سال 2011، 2012 و 2013 به ترتیب 230، 250 و 217 هزار نفر گزارش شده است

بر اساس گزارش سال 2014( آخرین گزارش در این زمان) ایران جزو ده کشور نخست جهان نیست

 

تحلیلها و نکته ها

بزرگترین زندان جهان کجاست؟ چه کشوری بیشترین نرخ زندانی را در جهان به خود اختصاص داده است؟

برخی سعی دارند ایران را بزرگترین زندان جهان معرفی کنند در خالیکه از نظر آماری بیشتری نرخ زندانیان به روایت تمامی آمارها در تمامی سالهای مختلف در آمریکا بوده و هست. در نمودارها و تصاویر زیر  این موضوع به خوبی نمایش داده شده است. ( برای مشاهده بهتر تصاویر بر روی آنها کلیک بفرمائید)

 

 

 

1,000

وضعیت ایران در بین کشورهای منطقه چشم انداز 1404
بر اساس گزارشات منتشر شده وضعیت ایران در بین کشورهای رقیب چندان مطلوب نیست. ما در بین کشورهای رقیب در منطقه تقریبا بیشترین نرخ و بالاترین تعداد زندانیان را داریم. همینجاست که سخنان معاون قوه قضاییه بیشتر جلب توجه می کند. ما برای اصلاح جامعه باید از روشهای دیگری جز زندان استفاده کنیم. قوه قضاییه اگر بر روی پیشگیری از وقوع جرم تمرکز نکند دچار ناکارآمدی می‌شود. همچنین اگر به آن توجه نکند در سایر ماموریت‌ها نیز ناتوان خواهد شد

منبع خبر : سایت تخصصی چشم انداز 1404
تعداد بازديد : 6693
نظرات كاربران :
نام :
ايميل :
متن نظر : * 
 
متن بالا را وارد نماييد* 
 
جستجو

  جستجو
توسعه کلان و چشم انداز
خميني از ديدگاه بنيانگذار جمهوري اسلامي ايران
خامنه اي از ديدگاه مقام معظم رهبري
رفسنجاني از ديدگاه رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام
 از ديدگاه روساي جمهور
اسناد توسعه
آرشیو
لينك هاي مفيد

آرشیو
خبرهای اختصاصی چشم انداز

آرشیو
گزارشات جهانی و رتبه بندی ها

ادامه مطالب
  صفحه اصلی اخبار اسناد ملی گزارشات نقشه سایت در باره ما  
 
 
کلیه حقوق این وب سایت برای مدیریت آن محفوظ می باشد.
طراحي سايت و بهينه سازي سايت توسط سارگون