ارتباط با ما گالری تصاویر انتشارات مقالات اخبار صفحه اصلي
سخن روز
  • گزارش ویژه به مناسبت 18 آذر، 9 دسامبر روز جهانی مبارزه با فساد

  • در آستانه روز جهانی مبارزه با فساد (18 آذر، 9 دسامبر) ، «همایش ملّی ارتقای سلامت نظام اداری و مقابله با فساد» با حضور سران سه قوه و مسئولان ارشد کشوری، فعالان بخش خصوصی، نخبگان علمی و اصحاب رسانه در سالن اجلاس سران برگزار شد. در این نوشتار ویژه ، موضوع فساد اداری به صورت خاص مورد توجه و بررسی قرار می گیرد
  • لزوم اعتقاد قلبي مقامات ارشد نظام

  • در هر كشوري سند چشم انداز، بالاترين و مهمترين سند ملي تلقي مي شود و به همين علت معمولا كليه اسناد ملي به نحوي بايد بر اساس سند چشم انداز و به منظور دستيابي به فراز هاي آن تنظيم شوند.
آرشیو
رقبای منطقه چشم انداز 1404
1ترکیه
2افغانستان
3عربستان
yemenیمن
emirateامارات متحده عربی
آرشیو
خبر های خارجی
پایان نامه ها و گزارشات تحقيقاتي
آرشیو
تاريخ انتشار : 1394/03/06 - 09:04
13 دانشگاه ایرانی در بین ۷۵۰ دانشگاه برتر دنیا
بر اساس آخرین نتایج نظام رتبه بندی سال ۲۰۱۵ لایدن ۱۳ دانشگاه ایرانی در میان ۷۵۰ دانشگاه برتر جهان مورد شناسایی، ارزیابی و رتبه بندی قرار گرفته است.دکتر علی گزنی - معاون پژوهشی پایگاه استنادی علوم جهان اسلام در گفتگو با خبرنگار مهر با اعلام این خبر گفت: نظام رتبه بندی لایدن یکی از معتبرترین نظام های رتبه بندی بین المللی و وابسته به مرکز مطالعات علم و فناوری دانشگاه لایدن در هلند است. لایدن برای چهارمین دوره متوالی به معرفی برترین دانشگاه های بین المللی پرداخته است

   جایگاه دانشگاه های ایرانی درنظام رتبه بندی دانشگاه لایدن ۲۰۱۴ تشریح شد

زهره زاهدی، از انتشار رتبه بندی جدید دانشگاه لایدن توسط مرکز مطالعات علوم و فناوری دانشگاه لایدن که یکی از معتبرترین مراکز رتبه بندی جهانی است خبر داد و به تشریح جایگاه دانشگاه های ایرانی در این نظام رتبه بندی پرداخت.

زهره زاهدی، پژوهشگر دکتری مرکز مطالعات علوم و فناوری دانشگاه لایدن هلند  درگفتگو با لیزنا درباره نظام رتبه بندی دانشگاه لایدن اظهار داشت: این رتبه بندی بر اساس الگوریتمهای بسیار پیشرفته نسبت به سایر روشهای رتبه بندی دانشگاههای جهان و نیز اصول منحصراً علمی و شاخصای پیشرفته علم سنجی (تاثیر استنادی و همکاری علمی)، و بر پایه آثار پژوهشی نمایه شده در پایگاه استنادی علوم تامسون رویترز، دانشگاههای جهان را ارزشیابی و رتبه بندی می نماید.

 

امسال ۷۵۰ دانشگاه در نظام رتبه بندی دانشگاه لایدن ارزیابی شدند

زاهدی درباره رتبه بندی دانشگاه لایدن در سال ۲۰۱۴ (Leiden Ranking ۲۰۱۴ ) افزود: امسال ۷۵۰ دانشگاه در رتبه بندی جدید (در مقایسه با ۵۰۰ دانشگاه در سال ۲۰۱۳) گزارش شده اند و همین طور تعداد زمینه های موضوعی به ۷ موضوع گسترش یافته اند.

 

امسال دانشگاه Rockefeller برترین رتبه جهانی را به خود اختصاص داده است/MIT جا ماند 

پژوهشگر دکتری مرکز مطالعات علوم و فناوری دانشگاه لایدن هلند تصریح کرد: همانند هر سال دانشگاه های آمریکا در صدر ۵۰ دانشگاه برتر جهان قرار دارند. اما برخلاف سال گذشته که دانشگاهMIT در صدر قرار داشت، امسال دانشگاه Rockefeller برترین رتبه جهانی را به خود اختصاص داده است و پس از آن به ترتیب دانشگاه های MIT، Harvard, UC Berkeley,Stanford  رتبه های ۲ تا ۵ جهانی دارند. همین طوردانشگاه های Weizmann Institute of Science  برتر آسیا، University of Cambridge برتر اروپا،  University of Cape Town برتر آفریقا، Pontifical Catholic University of Chile برتر آمریکای جنوبی و Australian National University برتر اقیانوسیه هستند.

 

 

حضور ۱۲ دانشگاه ایران با بالاترین میزان انتشارات علمی در در میان ۷۵۰ دانشگاه برتر جهان

زهره زاهدی درباره وضعیت دانشگاههای ایرانی در نظام رتبه بندی لایدن اظهار داشت: سال گذشته تنها ۵ دانشگاه از ایران (دانشگاه امیر کبیر، صنعتی شریف، تربیت مدرس، تهران و علوم پزشکی تهران) در این رتبه بندی وجود داشتند، اما امسال ۷ دانشگاه جدید (دانشگاه تبریز، صنعتی اصفهان، علم و صنعت ایران، شهید بهشتی، فردوسی مشهد، شیراز و دانشگاه آزاد اسلامی) اضافه شده اند و در مجموع در رتبه بندی جدید لایدن، ۱۲ دانشگاه ایران با بالاترین میزان انتشارات علمی در در میان ۷۵۰ دانشگاه برتر جهان حضور دارند.

  

دانشگاه صنعتی امیر کبیر با رتبه جهانی ۴۶۱ بهترین جایگاه را در میان دانشگاههای ایران دارد

زاهدی در ادامه گفت: دانشگاه صنعتی امیر کبیر با رتبه جهانی ۴۶۱ بهترین جایگاه را در میان دانشگاههای ایران به خود اختصاص داده است؛ رتبه جهانی یازده دانشگاه دیگر از ۴۹۲ الی ۷۴۶ (دانشگاه تبریزبا رتبه ۴۹۲، دانشگاه صنعتی اصفهان با رتبه ۵۱۸، دانشگاه علم و صنعت ایران با رتبه ۵۲۶، دانشگاه صنعتی شریف با رتبه ۵۳۸ ، دانشگاه تهران با رتبه ۵۶۶، دانشگاه شهید بهشتی با رتبه ۶۱۷، دانشگاه تربیت مدرس با رتبه ۶۲۰ ، دانشگاه فردوسی مشهد با رتبه ۶۶۹، دانشگاه شیراز با رتبه ۶۷۷، دانشگاه آزاد اسلامی با رتبه ۷۰۳، دانشگاه علوم پزشکی تهران با رتبه ۷۴۶) متغیر است.

 

 

همکاریهای علمی زیادی بین دانشگاه های ایرانی با دانشگاه های بین المللی مشاهده نمی شود

وی افزود: بهترین عملکرد استنادی دانشگاههای ایران در زمینه های موضوعی ریاضیات، علوم کامپیوتر و مهندسی است و ۷ دانشگاه ایران در این زمینه های موضوعی عملکرد استنادی متوسط و بالای رتبه استنادی در سطح جهانی دارند.

 

 

دانشگاه صنعتی اصفهان از بیشترین میزان همکاری های بین المللی برخوردار است

زاهدی تصریح کرد: همکاریهای علمی زیادی بین دانشگاه های ایرانی با دانشگاه های بین المللی مشاهده نمی شود. با این حال، دانشگاه صنعتی اصفهان از بیشترین میزان همکاری های بین المللی  (حاوی ۳۰% از انتشارات با همکاری علمی بین المللی) برخوردار است و بر این اساس، رتبه ۵۰۳ را به خود اختصاص داده است؛ در حالی که سایر دانشگاهها رتبه پایین تری در این خصوص دارند. بی شک انتشار مقالات با کیفیت و افزایش همکاریهای علمی در سطح بین المللی به بهبود جایگاه دانشگاه های ایران در سطح جهانی می انجامد.

آدرس سايت رتبه بندي لايدن

نظرات آقاي دکتر علی گزنی - معاون پژوهشی پایگاه استنادی علوم جهان اسلام

 در رتبه بندی سال  ۲۰۱۵ لایدن ۷۵۰ دانشگاه برتر جهان شناسایی، ارزیابی و مورد رتبه بندی شده است. مرجعیت و دیپلماسی علمی دو رکن اساسی این رتبه بندی هستند. مقایسه عملکرد دانشگاه های ایران در رتبه بندی سال ۲۰۱۴ و ۲۰۱۵ لایدن نشان می دهد که عملکرد پژوهشی دانشگاه های کشور نسبت به سال های گذشته بهتر شده است.

وی اظهار داشت: رتبه بندی لایدن برای هر یک از سال های ۲۰۱۲، ۲۰۱۳، ۲۰۱۴ و ۲۰۱۵ ارائه شده است. برای انجام رتبه بندی در هر سال اطلاعات مرتبط با مرجعیت و دیپلماسی علمی هر دانشگاه در یک دوره چهار ساله تحلیل شده اند که این دوره چهار ساله به دو سال قبل از تاریخ رتبه بندی باز می گردد. به عنوان نمونه، برای رتبه بندی سال ۲۰۱۵ اطلاعات مدارک منتشر شده در برترین مجلات بین المللی برای سال های ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۳ مورد بررسی قرار گرفته اند.

گزنی گفت: در سال ۲۰۱۲ هیچ دانشگاهی از کشور در رتبه بندی لایدن حضور نداشت. در سال ۲۰۱۳ در مجموع ۵ دانشگاه از دانشگاه های کشور در این نظام رتبه بندی شدند. در سال ۲۰۱۴ تعداد دانشگاه های کشور به ۱۲ مورد رسید. در سال ۲۰۱۵ میلادی ۱۳ دانشگاه از ایران در جمع ۷۵۰ دانشگاه برتر جهان قرار گرفتند.

وی افزود: دانشگاه­های ایرانی حاضر در این رتبه بندی عبارتند از دانشگاه تهران، دانشگاه صنعتی شریف، دانشگاه صنعتی امیرکبیر، دانشگاه علم و صنعت ایران، دانشگاه تربیت مدرس، دانشگاه صنعتی اصفهان، دانشگاه شیراز، دانشگاه فردوسی مشهد، دانشگاه شهید بهشتی، دانشگاه علوم پزشکی تهران، دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات تهران، دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و دانشگاه تبریز.

معاون پژوهشی پایگاه استنادی علوم جهان اسلام اظهار داشت: نسبت به سال های گذشته عملکرد علمی و پژوهشی دانشگاه های کشور رشد قابل ملاحظه ای را نشان می دهد به نحوی که کلیه دانشگاه های کشور در بیشتر این شاخص ها رشد مثبتی داشته اند. ایران دارای بیشترین تعداد دانشگاه در رتبه بندی سال ۲۰۱۵ لایدن در بین کشورهای منطقه خاورمیانه است. در این رتبه بندی ۱۱ دانشگاه از ترکیه، ۷ دانشگاه از رژیم اشغالگر قدس، ۷ دانشگاه از عربستان سعودی و تنها ۳ دانشگاه از مصر در مجموع ۷۵۰ دانشگاه برتر جهان قرار گرفته اند.

وی افزود: بررسی دانشگاه های ایران و ترکیه در سال ۲۰۱۵ حاکی از آن است که دانشگاه های ایران از وضعیت نسبی بهتری بخصوص در شاخص مرجعیت علمی در مقایسه با دانشگاه های ترکیه برخوردارند. عربستان سعودی در شاخص های دیپلماسی علمی بهتر از دانشگاه های ایران عمل کرده است، اما در بخش مرجعیت علمی (در رتبه بندی وابسته به حجم تولیدات علمی) دانشگاه های ایران برتری دارند. به عنوان نمونه، دانشگاه تهران در شاخص ۵۰ درصد پراستنادترين توليدات علمي (وابسته به حجم تولیدات علمی) رتبه ۲۷۵ دنیا را کسب کرده است.

وی گفت: نظام رتبه بندی لایدن از شاخص های متنوعی برای رتبه بندی دانشگاه ها بهره می جوید. از همین رو ۷۵۰ دانشگاه برتر در شاخص های مختلفی مورد رتبه بندی قرار می گیرند. همانگونه که در جداول زیر نیز مشاهده می شود رتبه دانشگاه های کشور در سال ۲۰۱۵ نسبت به سال ۲۰۱۴ بهبود یافته است.

 

رتبه دانشگاه های کشور در نظام رتبه بندی لایدن برحسب شاخص مرجعیت علمی (میزان تولیدات علمی که در دسته ۱۰درصد برتر تولیدات علمی دنیا قرار گرفته اند)

نام دانشگاه

رتبه درسال

 ۲۰۱۴

رتبه در سال

  ۲۰۱۵

نام دانشگاه

رتبه در سال ۲۰۱۴

رتبه در سال ۲۰۱۵

دانشگاه صنعتی اصفهان

۵۱۸

۴۴۰

دانشگاه تربیت مدرس

۶۲۰

۵۸۷

دانشگاه امیرکبیر

۴۶۱

۴۴۲

دانشگاه شیراز

۶۷۷

۶۵۵

دانشگاه صنعتی شریف

۵۳۸

۵۰۵

دانشگاه فردوسی مشهد

۶۶۹

۶۶۷

دانشگاه تبریز

۴۹۲

۵۳۱

دانشگاه آزاد علوم وتحقیقات تهران

-------

۷۳۳

دانشگاه علم وصنعت

۵۲۶

۵۴۷

دانشگاه علوم  پزشکی تهران

۷۴۶

۷۳۵

دانشگاه تهران

۵۶۶

۵۶۵

دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی

-------

۷۴۲

دانشگاه شهید بهشتی

۶۶۸

۵۸۴

 

 

 

رتبه دانشگاه های کشور در رتبه بندی لایدن بر حسب شاخص دیپلماسی علمی (میزان همکاری های علمی بین المللی)

نام دانشگاه

رتبه در سال ۲۰۱۴

رتبه در سال  ۲۰۱۵

نام دانشگاه

رتبه در سال ۲۰۱۴

رتبه در سال ۲۰۱۵

دانشگاه صنعتی اصفهان

۵۰۳

۴۹۳

دانشگاه علوم و تحقیقات تهران

-----

۶۶۹

دانشگاه صنعتی شریف

۵۷۳

۵۵۰

دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی

----

۷۰۵

دانشگاه تهران

۶۰۳

۵۷۶

دانشگاه شهید بهشتی

۷۰۶

۷۰۸

دانشگاه شیراز

۶۲۲

۶۱۵

دانشگاه تربیت مدرس

۷۱۸

۷۱۸

دانشگاه تبریز

۶۳۸

۶۴۱

دانشگاه علم و صنعت

۷۳۳

۷۳۵

دانشگاه فردوسی

۶۵۰

۶۴۳

دانشگاه صنعتی امیرکبیر

۷۴۲

۷۳۸

دانشگاه علوم پزشکی تهران

۶۵۶

۶۴۵

 

 

 

 

 

رتبه دانشگاه های کشور در نظام رتبه بندی لایدن بر حسب شاخص میزان ارتباط با صنعت

نام دانشگاه

رتبه در سال ۲۰۱۴

رتبه در سال ۲۰۱۵

نام دانشگاه

رتبه در سال ۲۰۱۴

رتبه در سال ۲۰۱۵

دانشگاه تهران

۶۸۴

۶۵۸

دانشگاه علم و صنعت

۷۳۰

۷۲۲

دانشگاه صنعتی شریف

۷۱۱

۶۷۳

دانشگاه علوم وتحقیقات تهران

---

۷۴۱

دانشگاه صنعتی امیرکبیر

۷۱۵

۶۹۳

دانشگاه علوم پزشکی تهران

۷۲۷

۷۲۹

دانشگاه تربیت مدرس

۷۱۲

۷۰۱

دانشگاه شیراز

۷۴۵

۷۳۶

دانشگاه فردوسی

۷۲۸

۷۰۷

دانشگاه تبریز

۷۱۹

۷۳۹

دانشگاه صنعتی اصفهان

۷۱۷

۷۰۸

دانشگاه شهید بهشتی

۷۴۶

۷۴۵

دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی

---

۷۱۰

 

 

 آشنايي با دانشگاه لايدن

دانشگاه لایدن قدیمی ترین دانشگاه هلند در شهری به همین نام است. این دانشگاه در سال ۱۵۷۵ میلادی به وسیله ویلیام، شاهزاده اورنژ و بنیانگذار دودمان پادشاهی کنونی هلند بنیاد شد. از آن زمان تاکنون خاندان پادشاهی هلند ارتباط نزدیکی با این دانشگاه دارند. ملکه یولیانا ملکه پیشین، ملکه بئاتریکس ملکه کنونی و ویلیام-الکساندر ولیعهد هلند از این دانشگاه فارغ التحصیل شده‌اند. در سال ۲۰۰۵ دانشگاه لیدن یک مدرک دکترای افتخاری ویژه را به ملکه بئاتریکس تقدیم کرد.[۱]
دانشگاه لایدن دارای ۶ دانشکده، بیش از ۵۰ بخش و بیش از ۱۵۰ دوره آموزشی بوده و از شهرت بین‌المللی زیادی برخوردار است. در رتبه بندی دانشگاهی شانگهای در سال ۲۰۱۰، این دانشگاه در رتبه هفتادم جهانی قرار داشته است.[۲]

دانشكده ها

دانشکده حقوق
دانشکده پزشکی
دانشکده باستانشناسی
دانشکده ریاضیات و علوم طبیعی
دانشکده علوم رفتاری و اجتماعی
دانشکده علوم انسانی

 نام آوران

این دانشگاه شخصیت های سیاسی و چهره‌های علمی بزرگی را به خود دیده است. از آن جمله می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  وضعيت كشورهاي مختلف منطقه چشم انداز 1404 در رتبه بندي دانشگاههاي جهان لايدن در مقايسه با ايران

تذكر: جهت مقايسه كشور مالزي نيز به اين رتبه بندي اضافه شد

 

 ايران

   

 

   تركيه

 

 

ر‍ژيم اشغالگر قدس

 

 

مالزي

 

تعداد بازديد : 3118
نظرات كاربران :
نام :
ايميل :
متن نظر : * 
 
متن بالا را وارد نماييد* 
 
جستجو

  جستجو
توسعه کلان و چشم انداز
خميني از ديدگاه بنيانگذار جمهوري اسلامي ايران
خامنه اي از ديدگاه مقام معظم رهبري
رفسنجاني از ديدگاه رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام
 از ديدگاه روساي جمهور
اسناد توسعه
آرشیو
لينك هاي مفيد

آرشیو
خبرهای اختصاصی چشم انداز

آرشیو
گزارشات جهانی و رتبه بندی ها

ادامه مطالب
  صفحه اصلی اخبار اسناد ملی گزارشات نقشه سایت در باره ما  
 
 
کلیه حقوق این وب سایت برای مدیریت آن محفوظ می باشد.
طراحي سايت و بهينه سازي سايت توسط سارگون